Vývojářská společnost Riot Games v pondělí oznámila, že dosáhla dohody o urovnání žaloby proti společnosti, podle níž zaplatí 80 milionů dolarů ženám, které se při práci pro ni setkaly s obtěžováním a diskriminací na pracovišti. Dále také 20 milionů dolarů za “poplatky za právní zastoupení a různé výdaje”, uvádí se v prohlášení společnosti.
Urovnání, kterého dosáhla společnost Riot, kalifornský odbor pro prosazování pracovních norem, státní odbor pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení a “několik soukromých žalobců”, se podle prohlášení týká “všech současných a bývalých zaměstnanců na plný úvazek a dočasných agenturních dodavatelů v Kalifornii, kteří se identifikují jako ženy a pracovali kdykoli od listopadu 2014 do současnosti”. Podle prohlášení DFEH se dohoda týká “přibližně 1065 zaměstnankyň a 1300 smluvních pracovnic”. Společnost Riot rovněž souhlasila s tím, že její postupy v oblasti výkaznictví a rovnosti odměňování bude po dobu následujících tří let monitorovat nejmenovaná třetí strana, kterou schválily DFEH a Riot.
Urovnání, ačkoli bylo dohodnuto, musí být ještě schváleno soudem. Podle prohlášení se tak stane během slyšení v “nadcházejících měsících”. Toto urovnání přichází poté, co byla původní dohoda o 10 milionech dolarů ze dne 2. prosince 2019 stažena kvůli stížnostem ze strany státního odboru pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení, že částka je příliš nízká.
Soudní proces, který začal v roce 2018 po zprávě serveru Kotaku o “bro culture” ve společnosti se sídlem v kalifornské Santa Monice, zažil během posledních tří let mnoho zvratů. Také reakce Riotu na obvinění a zpětná vazba od zaměstnanců se měnila, přičemž společnost ve svém prohlášení uvedla, že Riot “před rokem 2018 ne vždy dodržoval naše hodnoty”.
“Jako společnost jsme stáli na rozcestí; mohli jsme popřít nedostatky naší kultury, nebo jsme se mohli omluvit, napravit kurz a vybudovat lepší Riot. Zvolili jsme druhou možnost,” uvedla společnost Riot v prohlášení. “Jsme nesmírně vděční každému zaměstnanci, který pracoval na vytvoření kultury, kde je inkluzivita normou, kde jsme hluboce oddáni spravedlnosti a rovnosti a kde přijetí rozmanitosti pohání kreativitu a inovace. I když jsme hrdí na to, jak daleko jsme se od roku 2018 dostali, musíme také převzít odpovědnost za minulost. Doufáme, že toto urovnání řádně uzná ty, kteří měli v Riotu negativní zkušenosti, a ukáže naši touhu jít příkladem při zavádění větší odpovědnosti a rovnosti do herního průmyslu.”